Nov 10 2009

LANVA ir piratai

Category: IT,Pezalaimop @ 12.16

Na ką, visi kalba apie tai, reikia ir man savo trigrašį įkišti 🙂 Teoriškai susidoroti su piratais įmanoma, ypač žinant mūsų teisėsaugą kur laimi tas kuris turi daugiau įtakos arba pinigų (šiuo atveju LANVA turi daugiau įtakos teisinėj sferoj, nes pati kaip ir atstovauja tą pusę). Panagrinėsiu blogiausią variantą, t.y. uždaromi visi torrent saitai, IPT visiems uždaro galimybę siųstis torrentus (ir patys pvz kontroliuoja LANVAi liepus turinį kurį galima siųstis nemokamai p2p tinklais dėl didesnio greičio). Taigi minusai/pliusai verslininkams ir vartotojams:

 • IPT praranda didelę dalį klientų, nes nesant ką siųsti nebereikia tokio greito interneto. Apskritai pakanka interneto mobiliajam arba minimalaus interneto pasitikrinti paštą, FB ar rasti reikiamą informaciją. Visi susimažina planus iki pigiausių ir lėčiausių, nes nebėra poreikio dideliems greičiams.
 • Vartotojas negauna to ko nori, nei filmų, nei muzikos, nei žaidimų, nei knygų. Priverstas mokėti pinigus už visą tai. Šioje vietoje atsigauna kinoteatrai (kuriems ir taip užtenka žmonių manau) ir nuomos punktai. Taip pat televizija ir radijas. Nes netikiu aš, kad visi staiga bėgs pirkti muziką, kai tiek jos aplink nemokamos.
 • Pradeda klestėti turgeliai ir juose parduodama piratinė produkcija (grįžtam keliais metais gal net dešimtmečiu atgal). Jeigu dabar Linkomanija ir kiti trackeriai pinigų beveik negauna (nebent reklama ir vip vartotojai), tai šiuo atveju pinigų srautas pradės judėti kryptimi “vartotojas->pardavėjas->piratas”. Taigi šiuo atveju pasipelno mažiausiai dvi grandys. Čia jau yra blogiau nei piratavimas, nes iš to daromi pinigai. Ir daroma visą tai vardan pinigų.
 • Atsiranda uždari VPN tinklai į kuriuos sujungiami tik pažįstami žmonės su savo piratinės produkcijos kolekcijomis ir dalinasi informacija (padarykim prielaidą, kad ir visą tai pradeda kontroliuoti). Tada lieka variantas kaip sovietmiečiu susirinkti pas ką nors namuose ir (jei tada budavo perrašinėjamos plokštelės ir juostos) tai dabar žmonės rinksis namuose ir susijungę kompus į tinklą dalinsis informacija (šiuo atveju niekas nieko padaryti negali, nebent pradėti ir tokius gaudyti, bet čia jau visiškas absurdas).
 • Programinės įrangos gamintojai prarandą dalį vartotojų, nes aš asmeniškai pereisiu prie nemokamų programų, o windows 7 naudosiuos RC versija iki kitų metų (ką ir darau sėkmingai). Pasibaigus jai, instaliuosiu linux’ą ir busiu ramus ramutėlis nesukdamas sau galvos ką daryti.

Taigi, bet kokiu atveju žmogus ras skylę kaip nemokėti tų absurdiškų sumų už tai už ką nematau prasmės tiek mokėti. Paimkim pavyzdžiui teatrą. Jame žmonės dirba kiekvieną kartą, kiekvieną kartą atiduoda save. Už tai savaime suprantama reikia mokėti pinigus. O filmas/daina/žaidimas/knyga? Parašyta/nufilmuota/sudainuota/suprogramuota ir viskas. Triūsas padarytas. Vienkartinis darbas. Negi ne paprasčiau padaryti viso šito kainas tokias, kad būtų prieinama beveik kiekvienam vartotojui. Kas link programų tai imti pinigus už support’ą, o ne plėšti kosmines sumas už kiekvieną kopiją, kai realiai tu nieko negamini, tik parduodi kopiją to ką padarei vieną kartą. Jeigu kainuotų pvz filmas 20lt, albumas 20lt, žaidimas 40lt tai gal visai ir pirkčiau. Bet kai žaidimas kainuoja 200, albumas 80, o filmas 60 tai atsiprašau. Plius manau reikia taikyti skirtingas kainas kiekvienam regionui. Nes pvz kokioj Norvegijoj nusipirkti visą tai už tą pačią kainą nesudaro jokių sunkumų, bet gerokai sudaro sunkumų ten kur žmonių pragyvenimo lygis daug mažesnis. Ar jiems tuomet viso šito nereikia, nes tipo jei neuždirbat tai patys kalti? Nesąmonė.

Paimkim pavyzdį su drabužiais, yra brandinių rūbų po 500-800lt už maikutę ir yra paprastų rūbų tokios pat kokybės paprastiems mirtingiesiems po 20-50lt už maikutę. Visi patenkinti, abu target group’ai gauna tai ko nori. O atvejis su visu tuo aukščiau minėtu? Nėra pasirinkimo, arba moki pilną sumą kuri lietuviui yra didelė, o amerikiečiu įprasta arba vogi arba neperki. Yra galimybė pirkti senienas už akcijines kainas, bet tada man jau geriau nieko nereikia, nei senas šlamštas. Nebereikia nei galingo kompo, nei didelių hard’ų (sumažėja hardware’o poreikis), nes senienos sukasi ant seno, o harduose nėra ką laikyti 🙂 Iš kitos pusės pliusas didžiulis tame, kad daug mažiau laiko praleidžiama prie kompo, skatinamas socialaizingas ir pan. Susimeti su draugais ant filmo/žaidimo/albumo ir klausai/žiūri/žaidi kartu. Gerokai pliusas, visi vėl išlys į gatves ir į kiemus, netūnos prie mėlynųjų ekranų, o dalinsis įspūdžiais kurie bus daug vertingesni nei persotinti besaikio vartojimo laimės nuotrupos (kai per vakarą pažiūri 4-5 filmus, nes eilėje dar 1000 nematytų filmų, ir dar utorrent’e eilėje 50, kurie siunčiasi greičiau nei spėji žiūrėti). Taigi kaip pažiūrėsi į visą tai, besaikiams vartotojams tai bus didžiulė netektis ir nepatogumai. Kiekvienam dalyke galima rasti tiek neigiamų tiek teigiamų pusių. Jeigu ieškai neigiamų – rasi. Jei ieškai teigiamų – taip pat rasi. 🙂

Papildymas:

Užtikau štai tokį straipsnelį – 15min.lt Ir dabar štai pagalvojau, pati programos kopija savaime nėra nelegali. Ji tampa nelegaliai naudojama tada kai ji nulaužiama crack’ų/patch’ų pagalba arba panaudojamas kieno nors kito raktas (bet pradžioje reikia įrodyti, kad tas raktas jau buvo naudotas, arba jis yra įtrauktas į kažkokį blacklist’ą, bet tai vėl gi neapsaugo legalaus vartotojo nuo jo rakto patekimo į blacklist’ą). O kad čia LANVA pati viską išsigalvojo, tai galima paremti tuo, kad ne kartą teko skambinti į microsoft’ą ir klausti ką daryti jei neturiu po ranka XP cd, tam kad suinstaliuočiau į laptopą XP ant kurio yra lipdukas su raktu. Tiek kartų gaudavau atsakymą iš skirtingų konsultantų (pokalbiai įrašomi jei ką), kad tiesiog pasiskolinčiau bet kokį xp cd ir instaliuojant naudočiau to kompo raktą į kurį instaliuoju (nebuvo nei kalbos apie tai, kad tai turi būti legalus cd ar tinka ir kopija). Taigi, prieinam prie to, kad turint patį image’ą disko, tu nieko nepažeidi. Instaliavęs tu vėl gi nieko nepažeidi, nes gali naudotis ja 30 dienų. Tai dabar aš jau visiškai nebematau jokio pažeidimo šioje vietoje. O kad megztukas samazvancas kuris nesugeba atskirti torrent’ų nuo dc++ tinklų tai jau visiškai juokinga. Manau dirbant tokį darbą, derėtų bent jau išmanyti pagrindus to prieš ką kovoji. Šioje situacijoje matau tik vieną priežastį viso šito reikalo, kažkas iš aukščiau davė velnių megztukui, kad jis nedirba ir nepateikia jokių rezultatų. Jis savo ruožtu kadangi kaip visada Lietuvoj kai terminas iki kada yra “vakar” greitai sumetė ką reikia padaryti, visiškai nepasidomėjęs nei teisine puse, nei su microsoft’u kažką derindamas suvėlė kažkokį tyrimą ir akciją “pagauk gudrutį” ir dabar turbūt visi patenkinti, tiek aukštesni (nes jie dar mažiau nutuokia), tiek jis pats (padarė didžiūlį darbą ir paskelbė karą visiems piratams). Bet kuo toliau tuo labiau tikiu, kad visas reikalas tik ant popieriaus, tam kad užfiksuoti kažkokią LANVA’os veiklą, kad ji neatrodytų visai bereikalinga. Jei jau imamasi kariauti – pradžioje turi būti paruošta strategija ir veiklos planas. O ne pasiimti lazdą ir eiti į karą su mintim “pažiūrėsim kas bus”. Jei jau norima atsikratyti viso šito piratavimo, ne nuo to reikia pradėti. Nebejuokinkit.

Buk socialus, pasidalink!
Patiko? Prenumeruok RSS!

6 Responses to “LANVA ir piratai”

 1. Blogorama #660 says:

  […] ar kitaip ši istorija paskatino pamąstymų apie piratų vaidmenį internete, žmogiškų „piratavimo“ ataskaitų, ūkiškų tokios veiklos paskaičiavimų. Beje, mus su […]

 2. Koldunas says:

  Padaryti tai ką tu sakai (išgaudyti visus lietuvos piratus) nėra visiškai jokių galimybių. Nulis. Nada. Vienintelis būdas kontroliuoti visą nelegalią veiklą internete būtų pasodinti pareigūną už kiekvieno internauto nugaros. Bet ir tai aš manau su pareigūnu galėtume rast bendrą kalbą 😉
  Jei uždarys torrentus, eisim i atgal i dc, uzdarys dc, eisim i ftp ar rapidshare linku saitus, dar yra IRC, newsgroupsai ir dar kelios desimtys budu (efektyviu, bet dabar jau isejusiu is mados) piratauti. Jei persekios vartotojus, nusipirksim anonimizavimo paslaugas arba seedboxus. Jei persekios svetaines, trauksim i uzsienio hostingus arba i darknetus.
  Kova pries internetini piratavima pralaimeta jau labai seniai. Tiesiog smalsu kada visokios lanvos ir latgos tai supras.

 3. Šių dienų aktualijos intelektualinės nuosavybės klausimais : Pasimąstymai says:

  […] metu labai intensyvi diskusija Lietuvos blogosferoje (mop, nezinau) vyksta apie LANVA, legalumus, intelektualinės nuosavybės pirkinius, ir t.t. , tai ir […]

 4. Antanas says:

  “O filmas/daina/žaidimas/knyga? Parašyta/nufilmuota/sudainuota/suprogramuota ir viskas. Triūsas padarytas. Vienkartinis darbas. Negi ne paprasčiau padaryti viso šito kainas tokias, kad būtų prieinama beveik kiekvienam vartotojui.” softas/filmai dažniausiai pardavinėjami ribotą laiką, per tą laiką produktas turi atsipirkti ir pelną atnešti, kad būtų investicijoms ateities darbams + dividendai akcininkams. numažinus kainas geras klausimas ar beliks kas pelnui.

  “Kas link programų tai imti pinigus už support’ą, o ne plėšti kosmines sumas už kiekvieną kopiją, kai realiai tu nieko negamini, tik parduodi kopiją to ką padarei vieną kartą.” – tas pats kaip pradžioje. tik dar matai yra dvi softo rūšys – komercinis softas, ir softas, skirtas namų useriui. dėl namų userio visiškai sutinku – turi būti kuo pigiau. bet va tarkim Adobe CS paketas ar tikrai turi būti apmokestinamas tik iš supporto? juk aš tą adobo paketą galiu naudot metų metais, jei man jo pakanka darbui atlikti. plius aš iš to gaunu komercinę naudą, todėl turi būti kaina atitinkama už tai, kitu atveju gamintojas bus nesuinteresuotas investicijomis į tokį galingą softą (master collection packas yra monstrinio dydžio), kai pinigai nepareina atitinkami pagal pastangų kiekį.

  esminis dalykas, kas dabar yra blogai – įstatyminė bazė, kur nėra apibrėžta, kas yra licencija, ką žmogus nusiperka : programą, ar tik galimybę naudotis ja. jei antras variantas, kuom tada skiriasi nuo nuomos ir t.t. nu dalis tų niuansų aprašyta nezinau.lt blog’e, ir su jais sutinku, tiesiog man keista matyti žmones kalbant, kad intelektualinė nuosavybė turi būti pigi kaip tualetinis popierius, juolab, kad niekas nepabrėžia , jog softas softui nelygu. ar tai paint’as, ar tai adobe cs4 master collection packas. ar tai yvos albumas, ar tai yra labai kokybiškas ryškios užsienio grupės albumas. visi nori visko nemokamai arba pigiai. bet nei vienas iš tų agituotojų už pigumą nėra kitoje barikadų pusėje – nėra intelektualinės nuosavybės kūrėjas.

  kitas dalykas – jei MS’as nusprendžia laikyti aukštas kainas, tai yra JO problema, ir jei niekas neperka, tai turėtų leisti kainą žemyn. bet jei ta kaina netinka vartotojui, ar tai suteikia jam teisę tas programas naudoti neteisėtai? čia tas pats būtų, jei nuomos punkto įkainiai tau netiktų, bet vistiek pasiimtum filmą pažiūrėti. nu nes nepatinka kaina, bet naudotis vistiek nori. pažiūrėjęs atneši atgal, tai nuomos punktas nenukenčia. bet juk žmogus negali būt toks savavalis!

 5. Piratai says:

  Tai yra kova su vejo malunais, ypac tokiu zmoniu kurie vadovauja Lanva ir nieko negirdi ka aplinkui kalba protingesni zmones.

 6. ceburaska says:

  einam visi ant linux ir kito free softo ir tegu paspringsta MS ir kiti su kosminem kainom softo, nes nemanau kad kas pirks adobe CS4 master colection uz 2.500 $. o kai kainos pakankamai nukris bus galima gryst, o interneto tiekejai tiesioginet zodzio “dykai” prasme gales tiekti intika kad nebankrotuotu nes nebus prasmes geresni plana turet nei pats pigiausias.

Palik komentarą