Feb 22 2010

Sektos 2

Category: Pezalaimop @ 17.42

Taigi tęsiant temą apie sektas. Antanas parašė komentare sektos apibrėžimą ir jos bruožus. Man jie puikiai atitinka prekybos magnatų atliekamus veiksmus su visuomenę. Sulyginkim.

Sektos bruožai:

* Egzistuoja charizmatiškas lyderis, dažnai – garbinamas.
* Vidaus taisyklės ir lyderio sprendimai nekvestionuojami. Už kvestionavimą dažnai taikomos sankcijos.
* Naudojamos smegenų plovimo technologijos.
* Organizacija kišasi ir reguliuoja asmeninį narių gyvenimą. Pavyzdžiui, nariai turi gauti leidimą tuoktis ar privalo atsiklausti kokius drabužius gali nešioti.
* Organizacija pabrėžia savo išskirtinumą likusios žmonijos atžvilgiu, laiko save pranašesniais. Pavyzdžiui, dažnai teigiama, kad atėjus pasaulio pabaigai išliks tik jos nariai.
* Organizacija turi “mes” prieš “juos” mentalitetą, supriešindama savo narius su likusia visuomene. Jei organizacija žinoma visuomenėje ir turi neigiamą įvaizdį, tai aiškinama likusios visuomenės (ar valdžios, verslo, etc.) sąmokslu prieš ją dėl savanaudiškų interesų.
* Nariai daug laiko skiria gauti organizacijai pinigų ir pritraukti naujų narių. Dažnai atiduoda ir visas savo lėšas bei uždarbį, patys tenkindamiesi minimumu.
* Nariai artimus santykius (draugystė, vedybos) skatinami užmezginėti tik tarpusavy.

Dabar pažiūrėkim ką turim kitoj barikadų pusėj:

 • Lyderiai reklamose labai populiarus dalykas. Tai tau Beckham’as apatinius reklamuoja, tai tau koks Sabonis Vytautą 🙂 Juk tai garbinami žmonės, charizmatiški
 • Naftos prekybininkų kainų kėlimai nekvestionuojami. Tiesiog pabrangsta ir viskas. Tas pats yra ir kitose prekybos sferose. Prekiaujama kenksmingais dalykais ir niekam neįdomu, kas daugiau sumoka, tas ilgiau gali sau leisti prekiauti.
 • Irgi naudojamos. Reklamos, užsakomieji straipsniai, PR’as.
 • Kišasi ir reguliuoja. Tik švelniau. Tau suteikiama iliuzija, kad tu pats renkiesi. O iš tiesų “pirk madingiausią rūbą” (tik taip busi kietas). Pirk rūbą/telefoną/batus dažnai, nes dabartiniai daiktai ne tokie patvarūs ir pastoviai atsiranda vis naujų (su tom pačiom f-jom, tik spalva skiriasi ar pan.)(rebranding). Kad jaustumeisi gerai turi turėti gerą butą, gerą mašiną ir gerą bobą (labai pageidautina, kad būtų geriau nei pas kaimyną).
 • “Ko gero geriausias pasaulyje…” (kečupas, alus, automobilis, bet kas). “Tik su mūsų daiktu būsite laimingas/gražus/nuostabus/perspektyvus/geidžiamas ir t.t.”.
 • Tą jau turime. Visų tų kurie neneša pelno atžvilgiu.
 • 😀 visiškai pataikyta. Nariai skiria mažiausiai 8h. savo dienos, tam kad gautų prekybininkams pinigų, kurie už tuos pinigus parduoda surogatinę laimę 🙂 Dėl atidavimo ir tenkinimosi minimumu čia jau nelabai randų pavyzdžių. Nebent buto/mašinos pirkimas išsimokėtinai ir poto taupymas ant viso kito, dėl lėšų trukumo ir jų suvalgymo paskolos mokesčio.
 • Argi tai nesijaučia visuomenėj? “Taigi jis neuždirba”, “taigi jo mašina lieva”, “taigi jis studentas”, “taigi jis menininkas” ir t.t. 🙂 Vertinami daug kur tie kurie turi pinigų ir yra perspektyvūs 🙂
Buk socialus, pasidalink!
Patiko? Prenumeruok RSS!

8 Responses to “Sektos 2”

 1. Antanas says:

  na nežinau, galbūt mes skirtingose socialinėse grupėse gyvenam, bet aš tokio žiauraus materialistinio pasaulio nematau.

  šiaip šiek tiek sunku suprasti tavo poziciją, ką tu nori pasakyti ir ką nori pasiekti savo šiais įrašais. konstatuoti faktą galima lengvai, bet sunkiau yra turėti gerą alternatyvą. tai kokia tavo alternatyva šiai keikiamai visuomenei?

  dėl lyderių tai kaip jau anksčiau sakiau – žmogus yra bandos gyvulys, geriausia kai būna daug vienoje krūvoje, ir tam turi vadovauti kažkas. taigi, vienaip ar kitaip lyderiai išaiškėja: politinėje scenoje, pramogų pasaulyje, sporte, etc. tai čia nieko nepadarysi, toks jau žmogus. tuo labiau, norint normaliai gyvent kolektyvinį gyvenimą, vistiek kažkas turi koordinuoti bendrus dalykus kaip buitiniai visokie reikalai ir t.t., norint kad efektyviai viskas veiktų, taigi , betkokiu atveju turi būti kažkokie rinkimai, kažkoks išsiskyrimas iš minios ir t.t. tai yra NEIŠVENGIAMA. tiesiog esminis klausimas yra ar tas žmogus, kuris yra valdžioje, yra su tinkamomis moralės normomis tokioms pareigoms. pastaruoju metu panašu, kad ne.

  “Naftos prekybininkų kainų kėlimai nekvestionuojami. Tiesiog pabrangsta ir viskas. Tas pats yra ir kitose prekybos sferose. Prekiaujama kenksmingais dalykais ir niekam neįdomu, kas daugiau sumoka, tas ilgiau gali sau leisti prekiauti.”

  čia mažai politikos, daugiau verslas, tai nemanau, kad tai tinkamas pavyzdys apie sektas ir lyderius ir valdžią. čia tiesiog kartelis, kai keli verslininkai susitaria ir tiek. bet taip, tai nėra teisinga, bet čia jau kita tema.

  “Irgi naudojamos. Reklamos, užsakomieji straipsniai, PR’as.”

  išjungi televizorių, ir baigiasi smegenų plovimas 🙂 taip, būna žmonės dalina flajerius visokius, bet juos gali ignoruoti, niekas neverčia.

  “Kišasi ir reguliuoja. Tik švelniau. Tau suteikiama iliuzija, kad tu pats renkiesi. O iš tiesų “pirk madingiausią rūbą” (tik taip busi kietas). Pirk rūbą/telefoną/batus dažnai, nes dabartiniai daiktai ne tokie patvarūs ir pastoviai atsiranda vis naujų (su tom pačiom f-jom, tik spalva skiriasi ar pan.)(rebranding). Kad jaustumeisi gerai turi turėti gerą butą, gerą mašiną ir gerą bobą (labai pageidautina, kad būtų geriau nei pas kaimyną).”

  drįsčiau paprieštarauti. tai yra labiau auklėjimo problema, kai tėvai nuo mažumės skiepija “atsakingo žmogaus” gyvenimo būdą, kuris atėjęs nuo sovietinių laikų. yra atvejų, kai tėvai normaliai auklėja vaikus, kuriems diegiama savo laimės siekimo idėja, o ne dirbti sistemai, kaip kad tu pasakytum. žmonės išvyksta savanoriaut į skurdžias šalis, žmonės kartais tiesiog išvyksta gyventi į mažai civilizuotas šalis, ir jiems tų pasirinkimų niekas neriboja. pasakojo vienas žmogus, kaip jo draugas tiesiog sugalvojo į pietų ameriką nukeliaut gyvent su vietiniais. ir išvyko. niekas nesmerkė, niekas nevertė likti. visgi yra pasirinkimas. su tais “pirk madingiausią rūbą” tai perlenki, nebent kaip jau minėjau, pas tave aplinkoj taip brukama 🙂 yra žmonių, kurie patys diktuoja madas, kaip yra stilinga rengtis, ir niekas iš mass medijos nepila išmatų ant tokių savarankiškų žmonių. yra galimybė rinktis 😉 tik tiek, kad turi galimybę gaut nuo vietinių skustagalvių per ausį, jei labai unikalus būsi 🙂

  ““Ko gero geriausias pasaulyje…” (kečupas, alus, automobilis, bet kas). “Tik su mūsų daiktu būsite laimingas/gražus/nuostabus/perspektyvus/geidžiamas ir t.t.”.”

  reikia skirti reklamą nuo smegenų plovimo žmonėms piktnaudžiaujant tų žmonių silpnumo akimirkomis. tikrai nemanau, kad kokia alwaysų reklama žmonėms iškart smegenis praplauna ir eina jie kapitalistams vergauti.

  “# Tą jau turime. Visų tų kurie neneša pelno atžvilgiu.” prašau pagrįsk, nes nelabai suprantu apie ką tu konkrečiau kalbi. tikrai nemanau, kad bedarbiai žmonės yra smerkiami kitų žmonių. bedarbystė iškart asocijuojasi su pinigų stygiumi, bet jei žmogus sugeba išgyventi be pinigų ir išlikti nebomžu (t.y. švarus, prisižiūrėjęs žmogus, su kuriuo malonu bendrauti), tai duodu kokius 95%, kad jis dėl darbo neturėjimo nesulauks jokios neigiamos reakcijos. pataisyk, jei klystu. galima kaip pavyzdį paimt pankus, skvoterius. kol jie ten negriauna namo ir kol tvarkingai gyvena, tai kiek žinau jų ir nekrausto lauk, tik svarbiausia negadint gyvenimo aplinkiniams (kas pankams ganėtinai sunku, kiek žinau iš praktikos).

  “visiškai pataikyta. Nariai skiria mažiausiai 8h. savo dienos, tam kad gautų prekybininkams pinigų, kurie už tuos pinigus parduoda surogatinę laimę 🙂 Dėl atidavimo ir tenkinimosi minimumu čia jau nelabai randų pavyzdžių. Nebent buto/mašinos pirkimas išsimokėtinai ir poto taupymas ant viso kito, dėl lėšų trukumo ir jų suvalgymo paskolos mokesčio.” tie, kurie nenori tokio gyvenimo gyventi, to ir nedaro. bomžai gyvena kaip gyvenę, pankai gyvena kaip gyvenę, treti kaip jau minėjau, keliauja į kitas šalis (dažniausiai šiltesnio klimato, dėl akivaizdžių priežasčių), ir gyvena ten tokį gyvenimą, kokio jie ir nori – paprasto, gamtos prieglobstyje, ir jie gyvena. niekas neverčia gyventi taip, kaip dabar nupasakojai 🙂 tu gali rinktis!

  “Argi tai nesijaučia visuomenėj? “Taigi jis neuždirba”, “taigi jo mašina lieva”, “taigi jis studentas”, “taigi jis menininkas” ir t.t. 🙂 Vertinami daug kur tie kurie turi pinigų ir yra perspektyvūs :)”

  nu man nesijaučia. vienas buvęs kolega uždirba nemažai, važinėja su senelio dovanotu maskvyčiumi, kuriam jau tikriausiai kokie 30 metų, ir nesuka galvos jis – važinėja normaliai be jokių problemų. važinėju aš su dvidešimties (beveik) metų senumo mašina, man dėl to niekas proto neknisa, nes visi supranta, kad važinėju su tuo, su kuo išeina, ir tai nereiškia, kad esu kažkoks prastesnis.

  nežinau, arba mes skirtinguose pasauliose gyvenam, arba tu labai kažkaip jautriai į viską reaguoji kas vyksta pasaulyje. pasaulis nėra toks juoda balta, yra sudėtingesnių vietų,kur sunkiau galima rinktis kažką, yra ir paprastų vietų kur galima rinktis. bet rinktis galima visada, tik ryžto nevisada užtenka tam, tai tenka tenkintis esama situacija.

  šiaip dar klausimas: daug keiki vartotojišką visuomenę ir jos įpročius, bet kiek pamenu, ir pats gyveni pagal tai-perki brangius akinius nuo saulės, vyksti į ibicą tūsintis kaip “normalus save gerbiantis aukštesnes nei vidutines pajamas gaunantis žmogus”, ir t.t. juk galima ir be to gyventi, tau matyt marketingas praplovė smegenis ir primygtinai įsakė vykti į tuos renginius 😀

  su šita ironija norėjau pasakyti, kad nėra gyvenimas juoda/balta, kaip kad tu pieši apie visą šitą gyvenimą lietuvoje/pasaulyje. yra gerų žmonių, yra bendruomenių, kur nėra vertinamas materialus turtas, yra dalykų ,kuriuos gali gauti nemokamai ir kur gali pasirinkti. visada gali rinktis bent jau iš poros variantų 🙂 čia kalbu apie gyvenimo būdą, įpročius, aplinką ir t.t.

  p.s. papasakok, kaip norėtum pakeisti visą šitą supuvusią visuomenę, kad nebereikėtų taip piktintis viskuo 🙂

  • mop says:

   Noriu pasiekti mažesnio vartotojiškumo lygį visuomenėje. Kas dėl aplinkos tai apsidairyk ne tarp savo draugų ar pažįstamų, o tarp žmonių kurie tave supa gatvėj, mieste, prekybos centre 🙂

   Tinkamas tinkamas. Verslas ir yra valdžia. Kaip sakant kas moka pinigus tas ir muziką užsako 🙂 Čia tas pats, kas turi pinigus tas valdo ir valdžią ir visuomenę. Nereikėtų atskirti verslo nuo politikos, nes politika tai dar ir koks verslas.

   Tas pats ir su sektom, niekas tau jų nereklamuoja, knygučių gali neimti, o verbuotojus siųsti na…

   Tu vėl puoli į kraštutinumus. 😉 Kiek tokių žmonių savanorių? Šimtai, tūkstančiai? Bet ne milijonai. O milijonai ir sudaro visą tą perkamąją galią. Neimkim mažumų, kalbu apie dauguma, apie tą vartotojišką bandą 🙂 Brukama ne pas mane aplinkoj. O žiniasklaidoj, televizijoj, gatvėj, vitrinoj, radijuje 😉 Tiesiog apsidairyk ir pamatysi visą tai. Jei tu to nematai tai nereiškia, kad to nėra. Pažiūrėk iš daugumos varpinės, o ne iš savo ir savo draugų rato. Jei tu sėdi namie, nežiūri teliko ir bendrauji tik su draugais, tai jo, tu to nematai ir tavęs tai nekabina. 🙂 Išmatas ant tokių žmonių pyla pats petruškevičius pasakodamas praeiviams, ką jiems reikėtų pakeisti 😀

   Paklausyk kada nors ką šneka auksinis jaunimėlis apie tuos tavo minimus skvoterius ir pankus. Tai nemadinga, tai ne kieta ir pan. 🙂 Pasėdėk dažniau coffee inn’uose ir paklausyk ką šneka blizgantys vaikučiai (mūsų ateitis, nes jų daugiau nei tokių kaip tu ar kitų mąstančių žmonių).

   Aš galiu rinktis, tu gali rinktis. Bet dar kartą kartoju, pasižiūrėk į tą daugumą kuri “negali” rinktis, nes už juos jau pasirinko. Kuriems laimingas gyvenimas yra namas, žmona, vaikai ir džipas. Neimk mažumų pavyzdžiams, nes tuomet visada atrasim dėl ko ginčytis, nes visada rasi bet kurioj pasaulio šaly žmogų tokį kuris pats sau kurią gyvenimą ir pats sau šeimininkas, bet pasikartosiu jau n-tąjį kartą, tokių nėra daugumą. Aš kalbu apie daugumą. Ir noriu, kad dauguma galėtų rinktis ir suprastų, kad jie gali rinktis daugiau nei jiems siūlo telikas ir akropolis.

   Šiuo atveju aš nekalbėjau apie save. 🙂 Aš galiu rinktis ir renkuosi ir mažai kur suku galvą dėl mašinos, rūbo ar dar ko nors. aš kalbu apie tą pilkąją masę, kuriems atrodo, kad jie renkasi 🙂 Išeik iš savo “kiemo” ir pažiūrėk kaip gyvena kiti žmonės, tie su kuriais tu neturi nieko bendro ir net nebendrauji 🙂 Pamatysi ne tik viską galinčių rinktis pankų, skvoterių ir reperių 🙂

   Ibizą taip, praplautų smegenų pasekmė. 🙂 nes tik nuvykęs ten supratau, kad visa tai tik išpūstas burbulas 🙂 Su akiniais irgi sutinku, praplautas. Iš kitos pusės tie akiniai kurie po 10-15lt. jie ne tik, kad ne apsaugo akių nuo UV, bet dar ir gali kenkti (dažnai stiklai išlenkti ir pan.). Taigi už sveikatą aš linkęs mokėti daugiau.

   Taip yra gerų (balta) ir yra blogų (juoda). Simple 🙂 Aš juk nesakau, kad viskas yra vienpusiškai, visko yra pasaulyje. Bet šiuo atveju aprašiau tamsiąją jo pusę. Nes apie šviesąją nėra ko rašyti, man ji savaime suprantama 🙂

   Atimti akropolius ir vartotojiškumą ir duoti socializmą idealiom sąlygom (pabrėžiu idealiom, kad nesiginčytum). 🙂

   • Antanas says:

    aaa, jau aiškesnė pozicija tavo 🙂

    “Kas dėl aplinkos tai apsidairyk ne tarp savo draugų ar pažįstamų, o tarp žmonių kurie tave supa gatvėj, mieste, prekybos centre :)” aš jų nematau 🙂 man jie tiesiog nerūpi.

    jei kvaršinčiau galvą dėl kiekvieno aplinkinio, tai greit išprotėčiau. daug yra durnų , tuščių, negarbingų žmonių, kurių nepagydysi. ir dėl to neverta sukti galvos. geriau burtis bendraminčiams į vieną krūvą ir daryti savo aplinką geresnę, kas pamažu vyksta: rengiami blusturgiai ir panašūs dalykai, ir pamažu einama teisinga linkme. ir viskas čia gerai 🙂 tie, kurie gyvena tuščią gyvenimą, tegu gyvena tokį gyvenimą – jie taip pasirinko. jei kas nors puls jiems aiškinti, kad jie blogai gyvena ir kad jiems reikia pakeist gyvenimo būdą, tai čia bus tas pats sektos/religijos principas, kai sprendžiama už jį ko jam reikia 🙂 turi būti pasirinkimo laisvė kaip žmogui gyventi: ar buržujiškai, ar paprastai.

    kas link akinių, kokybės ir t.t. tai vava, kai pasigilini, tai ir pradeda aiškėti, kad ne veltui yra skirtingų kainų produktai- yra akinių už 15lt, ir yra po 300-500lt, kas atrodo nesąmonė, bet kai pasigilini, pasimato, kad visgi yra už ką mokėti tuos pinigus. tas pats su visomis prekėmis, tai dėl to kapitalizmas iš esmės ir gerai, nes yra pasirinkimas. socializmas, kuris turėtų tokią pačią pasirinkimo laisvę – nebent kitam pasaulyje :]] pernelyg pasikeitusio žmogaus čia reiktų, kad viskas gerai būtų. iš esmės čia nori kad būtų kaip kokiam “project venus”, kas yra utopija, nerealu 🙂

    “Aš galiu rinktis, tu gali rinktis. Bet dar kartą kartoju, pasižiūrėk į tą daugumą kuri “negali” rinktis, nes už juos jau pasirinko. Kuriems laimingas gyvenimas yra namas, žmona, vaikai ir džipas.”

    o gal jiems iš tikro to ir tereikia? jei žmogui užtenka to jog būtų pilnavertis jo gyvenimas, kodėl gi ne? gyventų paprastai, užaugintų vaikus, poto sulaukęs pencijos prižiūrėtų anūkus.. kartais toks paprastas gyvenimas turi savo žavesio 🙂 nors aišku, labai gilios prasmės čia ir nebūtų. bet kai kuriems to ir nereikia, ir dėl to nereiktų sukt galvos ir agituoti visiems gyventi prasmingą gyvenimą, kas vėlgi abejotinas reikalas yra, nes čia apie viską galima kalbėti iš labai įvairių pusių, ir nuo požiūrio priklauso, kas yra gerai, o kas blogai 🙂

    • mop says:

     Na matai, o aš noriu, kad daugiau žmonių aplink mane būtų laimingi ir pageidautina ne tik draugai ir pažįstami, bet ir tie žmonės kuriems praplautos smegenys, noriu padėti jiems atsimerkti. Tik turbūt dar metodus netinkamus renkuosi, o gal tiesiog per mažai noriu. 🙂

     • Antanas says:

      na, nuolatiniu šaipymųsi iš visų tuštučių, nuolatiniu bumbėjimu apie dabartinę vartotojišką visuomenę nelabai ką pakeisi – reikia parodyt kitą tvoros pusę, kur žolė žalesnė:) bet kaip jau sakiau – žmonės silpni, ir dauguma net nenori priimti savų sprendimų, nes jiems taip paprasčiau gyventi. ir čia nebent tai pasikeis po kurio laiko, kai pasikeis ir mąstymas apie gyvenimą apskritai. o dabar tai nelabai ką daug pakeisi – tokie jau žmonės. dėl to ir neverta sukt dėl to galvos, nes kol žmogus nenorės pokyčių, jis jų ir nedarys. net jei ir prievarta versi. o tokiu atveju susitapatintum su eiliniu diktatoriumi, kuris verčia pasaulį pagal save. taip jau yra 🙂 tad geriau visą šitą energiją skirti savo aplinkiniams. jei viskas gerai, jie patys kitiems aplinkiniams bandys keisti gyvenimus ir tada pasaulis pataps geresnis. bet abejoju 😉

 2. Ruvi says:

  O man patiko analogija, mop 🙂
  Niekada iš tokios pusės nesuvedžiau – kaip įdomu. Ir labai argumentuota 🙂 .
  Žinok, suprantu tave ir pritariu. Manau, vartotojiškos sistemos didžiausias pasiekimas – laimingas vergas.. Ir dar daug abejingų ir susipriešinusių žmonių.. Puiku, kad siūlai tokias temas pamąstymui.
  Aš tai žiūrėčiau į ateitį optimistiškai. Jau atsivartojom, suprato dauguma, kas prie ko 🙂
  Žinok, su didžiausiu įdomumu perskaičiau tavo pamąstymus – ačiū 🙂

 3. Kompetencija says:

  Įdomios įžvalgos. Ar būtų galima panaudoti cituojant rašto darbe?

Palik komentarą